Terapeutická masáž

Terapeutickou masáž řadíme do masáží zdravotních, z toho důvodu, že umí spolehlivě kladně podpořit Vaše zdraví. Jistě zníte ten pocit, kdy Vás začne velice bolet šíje tak, že nemůžete otočit hlavu do strany, nebo bolí záda, že se nemůžete ohnout. To jsou jen dva příklady toho, kdy je terapeutická masáž vhodná, ale jich samozřejmě mnohem více.

K čemu je tato masáž obecně dobrá?

Terapeutická masáž umí především velice účinně uvolnit a odstranit spoušťové body, neboli trigger points a tím uvolnit ztuhlé a napnuté svalstvo. Ty mohou vznikat dlouhodobě např. špatným sezením u počítače, nošení tašek v jedné ruce, či jiným jednostranným zatížením, ale i náhle, např. při zvednutí těžšího břemene, či při nevhodném pohybu. Spoušťové body ve svalech způsobují jejich ztuhlost, bolestivost a omezenou hybnost. Zajímavé je, že bolest se může vyskytovat jinde, než se tento bod nachází, proto je důležité, by tuto masáž prováděl zkušený terapeut, který je schopen tyto místa spolehlivě najít a ošetřit.

Průběh terapeutické masáže

Opět nelze popsat přesný průběh této masáže. Záleží na Vašem konkrétním zdravotním stavu. Masér - terapeut by s Vámi před masáží měl probrat Vaše zdravotní problémy a následně navrhnout a vysvětlit postup této procedury. Důležité je zmínit, že se nejedná o masáž jako takovou, kterou jistě všichni znáte, ale spíše o hloubkové ošetření svalových vláken. Je zde také očekávána Vaše spolupráce s terapeutem. Ten při ošetření dle Vašich bolestí nalezne konkrétní spoušťové body, vhodným postupem je uvolní a tím odezní i Vaše bolesti a ztuhlost ve svalech. V průběhu této procedury se také mohou požít masážní baňky, které intensivně prokrví a uvolní podkoží a svalstvo a tejpy, které podpoří uvolnění svalstva i po ošetření. Nakonec Vám terapeut doporučí co je a není vhodné po ošetření dělat, jak předcházet těmto stavům, případně si s Vámi domluví další termín.

Co je dobré o terapeutické masáži vědět a jak poznat správnou terapeutickou masáž?

  • ve skutečnosti se nejedná o masáž jako takovou, ale o intensivní ošetření spoušťových bodů
  • netrvá dlouho, má intensivně a jednoznačně odstranit vaše bolesti - samotné ošetření trvá maximálně do 30 minut
  • pokud je třeba ošetřit více částí těla, je nutné ošetření rozložit do více dnů
  • první ošetření může být mírně nepříjemné, ovšem měli byste odcházet uvolnění a (částečně, či úplně) zbavení bolesti
  • důležité je tuto proceduru zopakovat. Každá další návštěva bude pro Vás příjemnější a budete se cítit čím dál lépe.