Hlavním cílem zdravotní masáže je uvolnit a protáhnout ztuhlé svalstvo, které způsobuje, či by mohlo způsobovat zdravotní problémy. Ztuhnutí svalstva zpravidla vznikne dlouhodobějším přetěžováním, ale i při krátké velké zátěži, na které není zvyklé. Zdravotní masáže jistě oceníte, cítíte-li, že rozsahy pohybů jsou menší, či určité činnosti Vám již nejdou jako dříve, případně pociťujete nepříjemné bolesti, či pnutí ve svalech.

Jakým způsobem zdravotní masáže probíhají?

U zdravotní masáže, na rozdíl od relaxačních, není možné předem určit jednotný postup. Vždy záleží na Vašem zdravotním stavu a na tom, co od masáže očekáváte. V první řadě by ovšem měl masér, či masérka s Vámi probrat případné Vaše zdravotní problémy a pokusit se zjistit jejich příčinu. Následně Vám navrhne a vysvětlí postup masáže. Po masáži Vám sdělí jakým způsobem problémům předcházet, jak po masáži o sebe pečovat, případně navrhne další spolupráci. Zpravidla je nutné pro uspokojivé výsledky masáže několikrát zopakovat.

Kdy se zdravotní masáže doporučují?

Pro masáže existují tkz. "indikace masáží", což jsou stavy, při kterých se masáže vyloženě doporučují a měli byste je tedy vyhledat. Patří sem například: rekonvalescence po tělesném vyčerpáni, chronické svalové bolesti zad, čije, či končetin, vadné držení těla, pooperační a poúrazová ztuhlost, ale i samozřejmě prevence - pro zvýšení obranyschopnosti organismu a předcházení zdravotním problémům.

Kdy na tyto masáže nechodit?

Samozřejmě jsou stavy, kdy si masáž raději odpustit. Nejen že by se nemuseli dostavit očekávané výsledky, ale mohla by Vám naopak i ublížit. Patří sem např. nádorová onemocnění, záněty svalů a klubů, virové, horečnaté, či infekční onemocnění. Masáž dále není vhodná ihned po vydatném jídle - doporučuje se alespoň hodinu po jídle. Také není vhodná ihned po nadměrné fyzické zátěži, vhodné odložit na následující den.